Dvě třetiny byl lepší David Servis a zaslouženě přemohl Strakonice v prvním krajském finále

24.02.2014

Aktualizováno. Finálová premiéra v play off Krajské ligy se řídila podle přesýpacích hodin. První třetina jasně náležela domácímu David Servisu, druhá naopak strakonickému týmu, ale ve třetí byli znovu lepší servismani. Góly padaly výhradně do branky pod restaurací Hokejového centra Pouzar, kde měli návštěvníci všechny důležité akce jako na talíři. Diváků přišlo 423, čímž vzala za své původně hlášená maximální kapacita 250 míst.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zápasu předcházel možná trochu zbytečný humbuk spojený s omezenými možnostmi k uspokojení diváckého zájmu v hale, která je sice moderní, ale nemá tribuny. Pořádající klub avizoval, že dovnitř lze vpustit z bezpečnostních důvodů jen čtvrt tisícovky lidí a rezervoval pro fandy hostujícího týmu padesát vstupenek, což vzbudilo ve Strakonicích rozhořčení. Podle oficiálního zápisu nakonec hokej sledovalo 423 párů očí. A nedošlo k žádnému problému.

Atmosféra byla v rámci možností vynikající, všichni příchozí byli k sobě navzájem korektní a fandili slušně. Na jediném ochozu za střídačkami to dokonce vypadalo na strakonickou převahu, alespoň podle množství dresů, bubnů a vlajek. Příznivci od řeky Otavy navíc s sebou přivezli malinko drsnější transparent, který hlásal „Kam se sere Soči“ a srovnával důležitost vrcholící zimní olympiády s krajským hokejovým finále.

Hosté se přiblížili na dostřel
Skóre v utkání otevřel budějovický zadák František Bombic, jenž si najel k odraženému puku mezi kruhy a prudkou střelou po ledě překonal Romana Špilera. Vteřinu před vypršením trestu Radka Boušky přidal druhý gól domácích speciálně motivovaný Roman Šulčík (do loňska nosil strakonický dres), jenž volil rovněž „přízemní“ střelu. Nebezpečný protiútok podnikl Ervín Binder, ale v šancích Roba, Dana Mikeše nebo Tupého se potom znovu projevila převaha David Servisu.

Necelou minutu před první sirénou zvýšil náskok veterán Roman Fousek, jenž si počíhal u pravé tyčky na skvělou Šulčíkovu přihrávku. Brzy po zahájení druhého dějství neproměnil Dan Mikeš sólovou jízdu a následně domácí totálně zpackali čtyřminutovou přesilovku, když za katrem seděl Milan Řehoř. Nejenže ji nevyužili, ale pustili dopředu po pravém křídle Tomáše Růžičku, který si v rychlosti poradil s obráncem Bombicem i brankářem Kučerou a dal první strakonický gól.

Při dalším oslabení, kdy nuceně odpočíval Martin Všetečka, pronikl k domácí kleci Martin Pangrác, ale Josef Kučera famózně zasáhl lapačkou. Ve 37. minutě jel budějovický kapitán Luboš Rob sám na Špilera a tentokrát se vyznamenal strakonický gólman. Potom byl vyloučený Jakub Říha a hostujícímu Marku Hrubému stačilo třináct vteřin z přesilovky k docílení kontaktního zásahu.

Trenéři skládali soupeřům komplimenty
Pár minut se zdálo, že nastane drama, ale Chaloupkova přesilovková trefa od modré čáry ve 44. minutě zlomila odpor hostí. Domácí znovu převzali režii, což potvrdily dvě velké šance Davida Jandy a také příležitosti Jiřího Hanzala nebo Romana Fouska. Pátým gólem ukončil večer David Janda po příkladné spolupráci s Hanzalem a Robem. „Vyhráli jsme zaslouženě, i když Strakonice odvedly hodně solidní výkon. Nepovedla se nám pouze druhá třetina, což začíná být malinko tradice, která mě trápí,“ poznamenal kouč vítězů Jiří Fedur.

Hosté se vpravdě nemuseli stydět za předvedenou hru. Doplatili však na přílišný respekt vůči soupeři v úvodních minutách a také na zbytečná vyloučení. „Budějovičtí disponují zkušenějším kádrem a zpočátku rozhodili naše hráče aktivním napadáním. Ve druhé třetině jsme mohli vyrovnat a byli jsme ke konci lepší. V závěru utkání si to ale domácí mančaft pohlídal. Fanoušci nás hnali sice dopředu, byla tady pěkná kulisa, ale klíčové hráče připravila o síly opakovaná hra v oslabení,“ uvedl strakonický trenér Pavel Hejl.

Krajská liga, 1. finálové utkání

HC David Servis – HC Strakonice 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)
Góly:
5. Bombic (J. Hanzal, L. Rob), 9. R. Šulčík (Chaloupka, Vomela), 20. Fousek (R. Šulčík, R. Suchánek ml.), 44. Chaloupka (R. Suchánek ml., R. Šulčík), 53. D. Janda (J. Hanzal, L. Rob) – 27. T. Růžička, 37. M. Hrubý (M. Černý).
Rozhodčí: J. Dvořák, Hamr – Farkač, Vondráček.
Vyloučení: 5:7.
Využití: 2:1.
V oslabení: 0:1.
Diváci: 423.
HC David Servis: J. Kučera – Vomela, Chaloupka, Cikán, Bombic, Tupý, Říha – R. Šulčík, R. Suchánek ml., Fousek, D. Janda, J. Hanzal, L. Rob, Daniel Mikeš, R. Heindl, Fleischman, Čížek. Trenéři Jiří Fedur a Roman Horák.
HC Strakonice: Špiler – M. Hrubý, M. Všetečka, J. Hřebíček, Gross, M. Řehoř, D. Kovář – Pangrác, T. Růžička, M. Černý, Čadek, Bouška, Srb (31. Bazgier), Ondrejec, Hora (21. Andrle), Binder. Trenéři Pavel Hejl a Marek Kloud.
Hráno 23. února.
Stav série: 1:0.

24. 04. 2024 Dvojnásobný mistr světa a později také budějovický trenér Antonín Stavjaňa přivedl jako šéf střídačky aktuálně mužstvo Nitry k mistrovskému titulu ve slovenské extralize, přestože jeho svěřenci postoupili do play off až z 8. místa.
24. 04. 2024 Českobudějovický odchovanec Pavel Kantor (32) změnil klubové barvy v rámci slovenské extraligy. Po dvouletém působení v Nových Zámcích se přestěhoval do brankoviště Zvolena.
23. 04. 2024 Zakládající členky reprezentačního týmu žen absolvovaly tradiční setkání, k němuž tentokrát zvolily jihočeskou metropoli. Od pátečního podvečera 19. dubna do nedělního dopoledne 21. dubna si vedle přátelských posezení, exkurze do Budvaru či slavnostního oběda v hotelu Zvon dopřály také veteránské utkání v Hokejovém centru Pouzar, ve kterém tým Bílých porazil Červené 6:0. Čestné vhazování provedl exmistr světa Jaroslav Pouzar. Následovaly ještě dovednostní soutěže, z nichž jednu vyhrála strakonická odchovankyně Zuzana Králová, bývalá útočnice a nyní vynikající masérka.