Mezistátní duel veteránů Česka a Německa v Budvar aréně nabídl hezké akce a hodně gólů

05.04.2014

Úctyhodných dva a půl tisíce diváků sledovalo přehlídku známých internacionálů a bývalých extraligových plejerů dvou sousedních zemí. Střelecké manévry odstartovali členové domácího výběru, kteří v polovině utkání vedli již 8:0. Němci nastolili vyšší tempo a v dramatickém závěru korigovali výsledek na přijatelných 9:5. Utkání obstaralo důstojnou tečku za hokejovou sezonou v jihočeské metropoli.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Souboj veteránů na reprezentační úrovni se v Budvar aréně uskutečnil naposledy na sklonku sezony 2005 – 06, kdy Češi porazili Slováky 10:3. Tehdy přivedli své týmy na led ve funkci kapitánů Miroslav Dvořák a František Hossa. Nyní měl céčko na českém dresu Vladimír Caldr a v obraně nastoupil Miroslav Dvořák mladší. Kapitánem německého výběru byl obránce Dieter Medicus, jenž v období 1979 až 1988 absolvoval rovnou stovku zápasů za národní mužstvo.

Na střídačkách proti předpokladům chyběli trenéři a asistenti Erich Kühnhackl (česky mluvící rodák ze Sokolovska se připletl do srážky mezi kamiónem a šesti osobními vozy a musel zůstat na pozorování v nemocnici), Lorenz Funk starší a Jaroslav Pouzar. Zápasu předcházely státní hymny a rovněž čestné buly v podání legendárního kanonýra Milana Nového, kterého doprovázeli zástupci významných sponzorů. Hrálo se třikrát dvacet minut čistého času, místo vyloučení se jezdila trestná střílení.

Bratři Ťoupalové nastoupili proti sobě
Pod taktovkou hlavního kouče Jana Havla, jemuž sekundoval Milan Nový, se lépe rozjeli Češi, kteří sázeli za záda nešťastného „Peppiho“ Heisse jeden gól za druhým. Předváděli vtipné kombinace na jeden dotek a viditelně se radovali ze hry. Diváky potěšila přítomnost olympijského vítěze z Nagana Františka Kučery, mistra světa z roku 1985 Oldřicha Válka a rovné desítky někdejších hráčů Budějovic (Altrichter, M. Mařík, Kolda, M. Dvořák ml., R. Ťoupal, F. Turek, Bělohlav, Sailer, Vl. Caldr, Bednařík, Kořínek) na české straně.

V domácí brance začal Martin Altrichter, jenž vynikal při práci s holí a v 9. minutě zneškodnil trestné střílení Jana Bendy. Sotva však ve 32. minutě poprvé inkasoval po střele Lorenze Funka mladšího, přepustil svoji pozici Michalu Maříkovi. Ten dostal při mohutném finiši německého týmu čtyři góly, ale stihl ukázat několik excelentních zákroků lapačkou. „Fyzicky jsem to zvládal, přestože už tři sezony nehraju aktivně a výzbroj oblékám jen občas. Do Budějovic se rád vracím, prožil jsem tady hezké roky,“ poznamenal Mařík.

Čeští hráči se vícekrát dostali do přečíslení. Ve 20. minutě jeli čtyři na osamoceného obránce Kamila Ťoupala a byl z toho gól na 5:0. O čtrnáct minut později se Žemlička, Kucharčík a Zelenka ocitli dokonce sami před Heissem, ale neskórovali. Čtyřicetiletý Kamil Ťoupal, jenž loni uzavřel kariéru po čtrnácti sezonách v bavorském Landshutu, nastoupil proti staršímu bratru Radkovi. „Poprvé jsme hráli proti sobě, když mi bylo sedmnáct. Tehdy brácha jako voják přijel do Budějovic s Trenčínem a já mu nechtěně vyhodil rameno,“ usmál se Kamil nad letitou příhodou. „Dnes to byl milý večer,“ dodal.

Mezistátní utkání veteránů v Č. Budějovicích

Česko – Německo 9:5 (5:0, 3:2, 1:3)
Góly:
3. Zelenka (Kolda, Kucharčík), 11. Bednařík (Ščerban, Řezníček), 11. Žemlička (Zelenka), 13. R. Ťoupal (F. Turek, Ščerban), 20. Zelenka (Ščerban), 24. Zelenka (Kucharčík, Žemlička), 26. F. Turek (Bělohlav, Ščerban), 30. Kucharčík (Řezníček, Zelenka), 44. Bělohlav (F. Turek, Řezníček) – 32. L. Funk ml. (Hilger, Oswald), 38. Oswald, 41. L. Funk ml. (Hilger), 42. L. Funk ml. (Feser), 54. Abstreiter.
Rozhodčí: Kolísek – Kostka, J. Mertl.
Trestná střílení: 1:1 (46. Bednařík nedal – 9. Benda nedal).
Diváci: 2 460.
Česko: Altrichter (32. M. Mařík) – J. Nedvěd, Kolda, Ščerban, Řezníček, Fr. Kučera, M. Dvořák ml. – Bělohlav, F. Turek, R. Ťoupal, Vl. Caldr, Sailer, Bednařík, Kucharčík, Žemlička, Zelenka, Válek, Eichenmann, Kořínek. Trenéři Jan Havel a Milan Nový.
Německo: Heiss – Bresagk, Medicus, Schinköthe, Schuster, Ančička, K. Ťoupal – Oswald, Abstreiter, Daffner, Feser, Hilger, L. Funk ml., Boiger, J. Benda ml., Vöst, Kössl. Trenéři Paul Sommer a Jan Benda st.
Hráno 5. dubna.

Ladislav Lhota

 


Krátké zprávy
25. 01. 2020 Prvoligový Motor před blížící se uzávěrkou přestupů odtajnil nové jméno. Z Karlových Varů přivedli Jihočeši pětadvacetiletého centra Adama Rašku, jenž okusil extraligu v barvách Energie, také v Chomutově a brněnské Kometě, 1. ligu hrál za Třebíč a Kadaň, nastupoval za Znojmo v nadnárodní EBEL. Nosil i dres reprezentačních týmů U19 a U20. Rodák z Nového Jičína hokejově vyrůstal v Kopřivnici, smlouvu na jihu Čech uzavřel do roku 2021. U břehu Vltavy se mluví také o příchodu zkušeného Romana Vlacha.
24. 01. 2020 Turnaj O Pohár DHL (junioři), 37. kolo: Hradec Králové - Motor Č. Budějovice 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 11. M. Masopust (V. Krcho), 49. J. Pouzar ml. (Hail), 50. M. Masopust (Silný, V. Krcho), 65. V. Doktor (Janoch).
24. 01. 2020 Jihočeský trenérský triumvirát Roman Heindl, Martin Všetečka, Martina Pousková vytvořil nominaci reprezentačního týmu dívek U16 pro přípravný kemp a Turnaj čtryř zemí v Benešově 5. - 9. února 2020. Na seznamu figurují také Jihočešky Beáta Narovcová (HC Vimperk) a Tereza Pištěková (HC Lvi 2009 Č. Budějovice). Mezi náhradnicemi se nachází Michaela Solařová (HC Strakonice).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web