Mezistátní duel veteránů Česka a Německa v Budvar aréně nabídl hezké akce a hodně gólů

05.04.2014

Úctyhodných dva a půl tisíce diváků sledovalo přehlídku známých internacionálů a bývalých extraligových plejerů dvou sousedních zemí. Střelecké manévry odstartovali členové domácího výběru, kteří v polovině utkání vedli již 8:0. Němci nastolili vyšší tempo a v dramatickém závěru korigovali výsledek na přijatelných 9:5. Utkání obstaralo důstojnou tečku za hokejovou sezonou v jihočeské metropoli.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Souboj veteránů na reprezentační úrovni se v Budvar aréně uskutečnil naposledy na sklonku sezony 2005 – 06, kdy Češi porazili Slováky 10:3. Tehdy přivedli své týmy na led ve funkci kapitánů Miroslav Dvořák a František Hossa. Nyní měl céčko na českém dresu Vladimír Caldr a v obraně nastoupil Miroslav Dvořák mladší. Kapitánem německého výběru byl obránce Dieter Medicus, jenž v období 1979 až 1988 absolvoval rovnou stovku zápasů za národní mužstvo.

Na střídačkách proti předpokladům chyběli trenéři a asistenti Erich Kühnhackl (česky mluvící rodák ze Sokolovska se připletl do srážky mezi kamiónem a šesti osobními vozy a musel zůstat na pozorování v nemocnici), Lorenz Funk starší a Jaroslav Pouzar. Zápasu předcházely státní hymny a rovněž čestné buly v podání legendárního kanonýra Milana Nového, kterého doprovázeli zástupci významných sponzorů. Hrálo se třikrát dvacet minut čistého času, místo vyloučení se jezdila trestná střílení.

Bratři Ťoupalové nastoupili proti sobě
Pod taktovkou hlavního kouče Jana Havla, jemuž sekundoval Milan Nový, se lépe rozjeli Češi, kteří sázeli za záda nešťastného „Peppiho“ Heisse jeden gól za druhým. Předváděli vtipné kombinace na jeden dotek a viditelně se radovali ze hry. Diváky potěšila přítomnost olympijského vítěze z Nagana Františka Kučery, mistra světa z roku 1985 Oldřicha Válka a rovné desítky někdejších hráčů Budějovic (Altrichter, M. Mařík, Kolda, M. Dvořák ml., R. Ťoupal, F. Turek, Bělohlav, Sailer, Vl. Caldr, Bednařík, Kořínek) na české straně.

V domácí brance začal Martin Altrichter, jenž vynikal při práci s holí a v 9. minutě zneškodnil trestné střílení Jana Bendy. Sotva však ve 32. minutě poprvé inkasoval po střele Lorenze Funka mladšího, přepustil svoji pozici Michalu Maříkovi. Ten dostal při mohutném finiši německého týmu čtyři góly, ale stihl ukázat několik excelentních zákroků lapačkou. „Fyzicky jsem to zvládal, přestože už tři sezony nehraju aktivně a výzbroj oblékám jen občas. Do Budějovic se rád vracím, prožil jsem tady hezké roky,“ poznamenal Mařík.

Čeští hráči se vícekrát dostali do přečíslení. Ve 20. minutě jeli čtyři na osamoceného obránce Kamila Ťoupala a byl z toho gól na 5:0. O čtrnáct minut později se Žemlička, Kucharčík a Zelenka ocitli dokonce sami před Heissem, ale neskórovali. Čtyřicetiletý Kamil Ťoupal, jenž loni uzavřel kariéru po čtrnácti sezonách v bavorském Landshutu, nastoupil proti staršímu bratru Radkovi. „Poprvé jsme hráli proti sobě, když mi bylo sedmnáct. Tehdy brácha jako voják přijel do Budějovic s Trenčínem a já mu nechtěně vyhodil rameno,“ usmál se Kamil nad letitou příhodou. „Dnes to byl milý večer,“ dodal.

Mezistátní utkání veteránů v Č. Budějovicích

Česko – Německo 9:5 (5:0, 3:2, 1:3)
Góly:
3. Zelenka (Kolda, Kucharčík), 11. Bednařík (Ščerban, Řezníček), 11. Žemlička (Zelenka), 13. R. Ťoupal (F. Turek, Ščerban), 20. Zelenka (Ščerban), 24. Zelenka (Kucharčík, Žemlička), 26. F. Turek (Bělohlav, Ščerban), 30. Kucharčík (Řezníček, Zelenka), 44. Bělohlav (F. Turek, Řezníček) – 32. L. Funk ml. (Hilger, Oswald), 38. Oswald, 41. L. Funk ml. (Hilger), 42. L. Funk ml. (Feser), 54. Abstreiter.
Rozhodčí: Kolísek – Kostka, J. Mertl.
Trestná střílení: 1:1 (46. Bednařík nedal – 9. Benda nedal).
Diváci: 2 460.
Česko: Altrichter (32. M. Mařík) – J. Nedvěd, Kolda, Ščerban, Řezníček, Fr. Kučera, M. Dvořák ml. – Bělohlav, F. Turek, R. Ťoupal, Vl. Caldr, Sailer, Bednařík, Kucharčík, Žemlička, Zelenka, Válek, Eichenmann, Kořínek. Trenéři Jan Havel a Milan Nový.
Německo: Heiss – Bresagk, Medicus, Schinköthe, Schuster, Ančička, K. Ťoupal – Oswald, Abstreiter, Daffner, Feser, Hilger, L. Funk ml., Boiger, J. Benda ml., Vöst, Kössl. Trenéři Paul Sommer a Jan Benda st.
Hráno 5. dubna.

Ladislav Lhota

 


Krátké zprávy
03. 08. 2020 Extraligový Motor uzavřel hlasování o podobě dresů pro nadcházející sezonu. Do ankety se zapojily více než dva tisíce fanoušků, ze třech možností zvítězila varianta s texturou v dolní části dresu. Návrh, který vzešel od jednoho z příznivců, získal 50.9% hlasů.
03. 08. 2020 Odložený duel 1. kola Generali Česká Cup se Spartou Praha, který byl původně na programu 4. srpna, odehraje budějovický Motor v pondělí 10. srpna od 18 hodin v holešovické Tipsport aréně.
03. 08. 2020 Pětasedmdesát celků napříč republikou se přihlásilo do Ligy dorostu, jejíž start se plánuje na 5. září. V úvodní části budou účastníci rozdělení do třinácti skupin. Systém zůstává stejný jako v předchozích dvou ročnících s výjimkou závěrečné prolínací soutěže, která spadá pod extraligu a právo účasti si tentokrát vybojuje jediný tým z Ligy dorostu. Jihočeši se poměří ve skupině F: DDM České Budějovice, Motor České Budějovice B, HC Strakonice, Střelci Jindřichův Hradec, HC Tábor B a IHC Králové Písek.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web